Ne Ruslar Ne de Araplar: Bu Yıl Türkiye’ye Tam 1.5 Milyon İnsan Gelmesi Beklenen Sürpriz Ülke

. Geçen yıl yaklaşık 990 bin olan Romanya’dan gelen turist sayısının, bu düzenlemeyle birlikte 1,5 milyonu aşması bekleniyor.

Önemli Noktalar:

Kimlikle Giriş İmkanı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu’nun anlaşması sonucu Romanya vatandaşları, Türkiye’ye ulusal kimlik kartlarıyla giriş yapabilecekler. Bu düzenleme, turistlerin her 180 gün içinde en fazla 90 gün Türkiye’de kalmalarına olanak tanıyor.

Turizmde Artış Beklentisi: Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, kimlikle giriş imkanı sayesinde Romanya’dan gelen turist sayısının en az %30 artacağını öngörüyor. Pasaport ve vize masraflarının ortadan kalkması, bu bütçenin tatil harcamalarına eklenmesine olanak tanıyacak.

Antalya ve Diğer Bölgeler: Romanya, Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler arasında 7. sırada bulunuyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, bu düzenlemenin ardından bölgeye gelen turist sayısının en az %50 artmasını beklediklerini belirtti.

Pozitif Etki ve Rezervasyon Artışı: Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, benzer bir düzenlemenin Polonya ile yapılmasının ardından olumlu sonuçlar alındığını ve Romanya’dan da benzer bir etki beklediklerini ifade etti. Kavaloğlu, sadece Antalya’ya gelen turist sayısının 500 bini aşmasını hedeflediklerini söyledi.

Bu düzenleme, Türkiye’nin turizm gelirlerini artıracak ve özellikle Rusya ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle yaşanan durağanlığı telafi etmeye yardımcı olacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x